Mintys praėjus rinkimų pirmam ratui: zaporožietį vairuos tie patys vairuotojai

Į ką panaši mūsų šalis idėjiškai ir materialiai? Į seną, sugedusį, surūdijusį automobilį, iš kurio ėmė byrėti detalės. Kasmet 30 000 emigruoja į Vakarus, kasmet padaroma 20 000 abortų, trūksta idėjų ir investicijų, naujų gamyklų nėra, neturime specialistų (ne vadybininkų ar teisininkų), valdininkai mažai stengiasi dėl šios šalies, pasigirdo piliečių protestai prieš privalomą karinę tarnybą, pusė jų neina balsuoti (Būtų tikrai naudingas ir vertas pagyrimo mokslininkų tyrimas, kas yra tie 50 procentų neinančių balsuoti?).

Atrodo, kad toliau lopome sovietinių laikų palikimą ir mažai teatsinaujinome. Ką tik įvykusių savivaldos rinkimų rezultatai, sovietinių simbolių ant Vilniaus tilto istorija ir kiti dalykai liudija senųjų idėjų klestėjimą ir miestuose, ir kaime. Kai kuriuose rajonuose, labiau primenančiuose surūdijusią rusišką zaporožietį, negu vakarietišką BMW, toliau vairuos tie patys vairuotojai, pagal tas pačias senas nomenklatūrines taisykles. Toliau byrės dalys ir žmonės, ir nežinia, kada tas kledaras galutinai suges ir bus išmestas į istorijos šiukšlyną, ir mes kartu su juo.

Nepriklausomybės dvidešimtpenkmetis praėjo drąskomas primityvaus kapitalizmo idėjos. Tai buvo ir toliau išlieka sunki ir baisi patirtis. Naujieji kapitalistai, primityvaus kapitalizmo bruožų turinti valstybė labiau primena erkę, kuri turi tik siurbimo, virškinimo organus ir tiesiąją žarną, kad galėtų ryti ir tuštintis. Galvos ir širdies nerasta, kitaip sakant kultūra, teisingumas, tauta, religija, šeima, bendruomenė, ekologija yra beveik nereikalingi, nesuderinami su tokio kapitalizmo tikslais ir interesais. Bent tai paguodžia, kad dalis nusikalstomo kapitalizmo atstovų tapo suvaržyti, tačiau liūdna, kad mūsų kapitalistinis jaunimas iškeliavo sotesnės duonos į labiau išsivysčiusias šalis, ir neieškojo, gal nerado, gyvenimo savo šalyje prasmės. Per rinkimus į vietinę savivaldą išsiveržė dalis laukinių kapitalistų, kurių būvimas dar labiau pablogins ir taip prastą būklę. Užtenka paklausyti pralaimėjusio socialdemokratkomunisto Alytaus mero postringavimų apie Lietuvą ir grobiamus milijonus. Sunku suprasti ir milijonierius, kodėl veržiasi į merus…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.